December 20, 2023

Цінні папери ІСІ. Детально про розміщення, викуп та обіг

Цінні папери, що випускаються інститутами спільного інвестування (ІСІ), являють собою емісійні цінні папери, які засвідчують рівні права для всіх власників у рамках одного випуску цінних паперів відносно емітента, який взяв на себе певні обов'язки.

Цінні папери інвестиційних фондів існують тільки у цифровій формі.

Цінні папери, які випускаються інвестиційними фондами, включають акції корпоративних інвестиційних фондів та інвестиційні сертифікати пайових інвестиційних фондів. Різниця між цими цінними паперами полягає у тому, хто виступає їхнім емітентом і чи є у власників право брати участь у керуванні інвестиційним фондом.

Акція корпоративного інвестиційного фонду підтверджує майнові права власника (учасника КІФ), включаючи право на одержання дивідендів (у разі закритого корпоративного фонду), частку у майні КІФ при його ліквідації, право на управління фондом, а також інші права, визначені законом про ІСІ.

Інвестиційний сертифікат - цінний папір, емітентом якого є компанія з управління активами пайового інвестиційного фонду, який засвідчує право власності на частку у пайовому інвестиційному фонді, а також інші права, передбачені законодавством. Власники інвестиційних сертифікатів не мають впливу на управління активами пайового інвестиційного фонду та не контролюють діяльність компанії з управління активами.

Цінні папери ІСІ можуть надавати право на отримання доходу у формі дивідендів, якщо це передбачено регламентом інвестиційного фонду. Дивіденди за цінні папери відкритих та інтервальних інвестиційних фондів не нараховуються та не виплачуються.

Розміщення цінних паперів ІСІ передбачає здійснення емітентом (або уповноваженою особою) правочину, що призводить до переходу права власності на цінні папери інвестиційного фонду з урахуванням положень проспекту емісії.

Для купівлі цінних паперів ІСІ інвестору необхідно:

  • Відкрити рахунок в цінних паперах у депозитарній установі, якщо такого ще немає.
  • Подати заявку на купівлю цінних паперів та укласти договір з корпоративним фондом або КУА пайового фонду на придбання цінних паперів ІСІ. У заявці вказується сума інвестицій.
  • Сплатити кошти на рахунок ІСІ не пізніше 3 робочих днів після укладення договору.
  • Надіслати розпорядження депозитарній установі про зарахування куплених цінних паперів на рахунок інвестора в цінних паперах. Термін на поставку цінних паперів інвестиційного фонду інвестору згідно із законом не повинен перевищувати семи робочих днів.

Придбання цінних паперів інвестиційних фондів відбувається за вартістю, яка визначається на основі їх розрахункової вартості на дату зарахування коштів на рахунок такого фонду. Кількість цінних паперів, що придбає інвестор, визначається діленням внесеної інвестором суми на вартість одного цінного паперу, встановлену у день зарахування коштів на рахунок інвестиційного фонду.

Існують два способи, якими інвестор може вийти зі складу учасників інвестиційного фонду: поданням заявки на викуп цінних паперів емітенту або продажем цінних паперів ІСІ на вторинному ринку.

Викуп цінних паперів ІСІ полягає у виплаті емітентом інвестору вартості частки чистих активів, пропорційної кількості належних інвестору цінних паперів, з одночасним припиненням прав власності інвестора на ці цінні папери.

Процес викупу цінних паперів включає:

  1. Подання заяви на викуп цінних паперів емітенту з вказівкою кількості ЦП для викупу.
  2. Укладення угоди про викуп цінних паперів ІСІ.
  3. Відправлення депозитарію розпорядження про списання ЦП з рахунку в цінних паперах.
  4. Виплата коштів інвестору протягом 15 робочих днів після зарахування цінних паперів на рахунок в депозитарії. Викуп цінних паперів відбувається з урахуванням розрахункової вартості цінного паперу на день зарахування цінних паперів на рахунок емітента.

Купівля та продаж цінних паперів на вторинному ринку передбачає вільний обіг цінних паперів.

Обіг цінних паперів ІСІ включає виконання угод, що передбачають перехід прав на цінні папери та прав за цінними паперами, крім угод, де однією зі сторін є емітент.

Цінні папери інвестиційних фондів:

  • Закритого типу можуть вільно обертатися на ринку цінних паперів;
  • Інтервального типу в період між інтервалами вільно обертаються на ринку цінних паперів;
  • Інтервального типу під час інтервалу можуть обертатися тільки на організованому ринку капіталу;
  • Відкритого типу можуть вільно обертатися виключно на організованому ринку капіталу.

Обіг цінних паперів інвестиційних фондів на території України здійснюється за участю ліцензованого посередника – інвестиційної фірми, крім випадків, визначених ст. 36 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Час діяти

Наші знання і досвід допоможуть оптимізувати ваш бізнес для досягнення максимального успіху

Працюй
з кращими
Наші контакти